9 شهريور 1398 11:44:00
در حاشیه کنگره بین‌المللی ایفلا؛

بازدید رئیس کتابخانه مجلس از کتابخانه بایزید استانبول  


 

به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل کتابخانه مجلس، حجت‌الاسلام والمسلمین سیّدعلی عماد؛ رئیس کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی، از کتابخانه بایزید استانبول بازدید کرد.

 

در این بازدید که مقتدری؛ رایزن فرهنگی کنسولگری ایران در استانبول و سیّد علیرضا طیرانی؛ مدیر امور کتابخانه‌ای کتابخانه مجلس نیز حجت‌الاسلام عماد را همراهی می‌کردند، در ابتدا دیداری با آقای صالح شاهین؛ مدیر بخش نسخ خطی کتابخانه بایزید، صورت گرفت.

 

در ابتدای این دیدار، مدیر بخش نسخ خطی کتابخانه بایزید، توضیحاتی در مورد منابع این کتابخانه، شرایط نگهداری نسخ خطی و خدمات این مرکز ارائه داد. در بخش نسخ خطی کتابخانه بایزید، 13500 نسخه خطی و چهل هزار کتاب سنگی و سربی نگهداری می‌شود. از این 13500 نسخه خطی، شصت درصد عربی، ده تا پانزده درصد فارسی و بیست تا بیست و پنج درصد عثمانی هستند.

 

سپس حجت‌الاسلام عماد، به معرفی و ارائه توضیحاتی در مورد کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی پرداخت و بخش‌های مختلف این مرکز را معرفی کرد.

 

پس از این جلسه، بازدیدی نیز از مخازن نسخ خطی این کتابخانه،‌ انجام شد.

 

 

لازم به توضیح است کتابخانه بایزید، نخستین کتابخانة دولتی استانبول در کنار مسجد بایزید است که دولت عثمانی در 1301 تأسیس کرد. این کتابخانه ابتدا با نام کتابخانة عمومی عثمانی بنیانگذاری شد؛ مدتی نیز کتابخانة عمومی بایزید خوانده می‌شد و در 1340 ش./1961م. به کتابخانة دولتی بایزید تغییر نام داد. کتابخانه در بخش بازسازی شدة مجموعة بایزید، از ملحقات مسجد بایزید که بنای آن در 911 به پایان رسیده، گشایش یافته است. قدیمترین اسناد درباره کتابخانه در مجموعة بایزید، به اواخر قرن دهم تعلق دارد.

بعد از اجرای قانون شمارة 2547 مورخ 1313ش./1934م. دایر بر گردآوری نوشته‌ها و عکس‌های چاپی، این کتابخانه نیز به عنوان محل گردآوری این مدارک در نظر گرفته شد. بدین ترتیب، از هر کتاب، روزنامه، مجلّه و مانند آن که در ترکیه به چاپ می‌رسید، نسخه‌ای به این محل فرستاده می‌شد. این وضع، بر موجودی کتاب و مطبوعات آن مرتباً می‌افزود و کمبود شدید جا را پدید می‌آورد.

در 1325ش./1946م. برای ارائة خدمات بهتر، در کتابخانه تعمیراتی صورت گرفت. در سال‌های بعد، به سبب آنکه ساختمان، کارایی عرضة خدمات لازم را نداشت، در صدد یافتن ساختمان‌های ضمیمه برآمدند. پس از کشمکش‌های زیاد، در 1327 ش./1948م. و 1332 ش./1953م. بر اثر دو تصمیم جداگانه در هیئت دولت، مقرر شد مدرسة قدیم دندانسازی و همچنین سایر بخش‌های ساختمان مجموعة بایزید تعمیر و به کتابخانه منضم شود. در 1363ش./1984م. با اتمام تعمیرات، ساختمان‌های جدید کتابخانه آمادة بهره‌برداری شد.
کتابخانه دارای تالار پنجاه نفریِ سخنرانی، تالار بیست نفریِ موسیقی، آزمایشگاه سی نفریِ زبان، تالار سینما و ویدئو برای تماشای فیلم‌هایی درباره پول، تمبر، عکس، کارت پستال، نقشه و اعلانات است. تا 1325ش./1946م.، تمام خدمات در تنها تالاری عرضه می‌شد که امروز تالار مطالعه است؛ امّا در حال حاضر، این خدمات در چهار تالار جداگانه، به سیصد نفر عرضه می شود. در کتابخانه سه واحد خدماتی با عنوان خدمات فنّی، خدمات مطالعه، بخش موسیقی وجود دارد. در بخش آثار کمیاب، مجموعه‌هایی از کتابخانه‌های متعدّد وجود دارد که در زمان‌ها و مکان‌های مختلف به طریق وقف تأسیس شده و بعد به کتابخانة دولتی بایزید، انتقال یافته است .

Parameter:304697!model&4732!print -LayoutId:4732 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار