28 مهر 1398 16:13:00
تاریخ مجلس ایران

اسنادی درباره اعتبارنامه میرزا منصورخان معدل الدوله (شیبانی)/محمدحسن خلیلی  


 

چهار سند ازمجموعه اسناد مربوط به اعتبارنامه نمایندگان ادوار مجلس، موجود دربایگانی اسناد کتابخانه مجلس، به بررسی فرایند تصویب اعتبارنامه میرزا منصورخان معدل‌الدوله (شیبانی) نماینده مردم بیرجند و قائنات دردوره دوم مجلس شورای ملی پرداخته شده است.

یک کار کلیدی درتحقیقات پارلمانی و مجالس قانون‌گذاری که بایسته است که کار بیشتری روی آن صورت گیرد، بررسی اعتبارنامه نمایندگان ادوار گذشته مجلس می‌باشد. مطالعه حاضر، علاوه بر ارائه آگاهی از فرآیند قانونی تأیید اعتبارنامه‌ها، گوشه‌هایی از ناگفته‌های تاریخ را دردسترس مؤلفان وخوانندگان قرار می‌دهد، ازاین رو در این  مقاله به بررسی اعتبارنامه میرزا منصورخان معدل‌الدوله می‌پردازیم.

 

درباره شهرستان بیرجند

بیرجند مرکز استان خراسان جنوبی در شرق ایران است. نام اصلی این شهر، بیرجند است که به صورت‌های برجند، برجن، برکن، پیرجند و بیرگند نیز در نوشته‌ها آمده است و به شهر کاج‌ها هم شهرت دارد. باغ اکبریه یکی از بناهای تاریخی شهر در نشست سی و پنجم یونسکو درسال 2011میلادی به عنوان میراث جهانی یونسکو به ثبت رسید. درسطح شهر بیرجند چند موزه وجود دارد از جمله موزه باستان‌شناسی، مردم‌شناسی و حیات وحش درمجموعه عمارت باغ اکبریه، موزه مشاهیر درخانه پردلی، موزه میراث پهلوانی در زورخانه امیرعرب و موزه وقف درمدسه شوکتیه.

 

مدرسه شوکتیه

مدرسه شوکتیه درسال 1284خورشیدی توسط محمد ابراهیم‌خان(علم) با حضور هفت معلم اتریشی و تعدادی مترجم ایرانی و با آموزش 40 دانش‌آموز فعالیت خود را آغازکرد. این مدرسه پس از دارالفنون و رشدیه تبریز، سومین مدرسه آموزشی به سبک جدید درایران است.

 

درباره میرزا منصورخان معدل‌الدوله

میرزا منصورخان معدل‌الدوله (شیبانی ) درسال 1247 خورشیدی به دنیا آمد. جد او میرزا احمد ادیب شیبانی از فضلای شهر کاشان و پدرش میرزا طاهر کاشی، معروف به مستوفی (بصیرالملک شیبانی) از رجال دربار قاجار و از ادباء و فضلای آن دوره و صاحب تألیفات بوده است. میرزا منصورخان در دارالفنون درس خواند. در اواخر سلطنت مظفرالدین شاه، مأمور ممیزی مالیات خراسان گردید. مشاغل مستوفی‌گری، ممیزی مالیات و نمایندگی مجلس را در کارنامه خود داشت. در دوره دوم مجلس شورای ملی از طرف مردم بیرجند ،قاین وسیستان به مجلس راه یافت که این دوره در تاریخ 24 آبان 1288  خورشیدی برابر با دوم ذیقعده 1327 قمری آغاز شد و درسوم دی‌ماه 1290خورشیدی برابر با محرم 1330ق. پایان یافت. وی دراواخر سال 1333به ریاست مالیه آذربایجان منصوب گشت.

 

تأخیر درتصویب اعتبارنامه میرزا منصورخان

اعتبارنامه میرزامنصورخان، ابتدا درانجمن هیئت نظارت بیرجند وقائنات تأیید شد. ولی به سبب شکایت عده‌ای ازمردم، برگه رسمی و فرم صورت مجلس انتخابات انجمن نظارت برای تأیید اعتبارنامه شان صادرنشد. این انجمن با آغاز کار مجلس دوم، بدون صدور اعتبارنامه برای میرزا منصورخان، به کارخود پایان داد. میرزا منصورخان که مدتی بدون تأیید اعتبارنامه در مجلس حضور می‌یافت، ازاین امر بسیار ناخرسند بود. ازاین رو طی نامه‌ای به رییس وقت مجلس شورای ملی  ناخرسندی خویش را  ابراز داشت( سندشماره 1).

 

 

شیخ ابراهیم زنجانی رییس شعبه سوم مجلس برای بررسی اعتبارنامه نمایندگان، ضمن تأیید سخن او، طی مکاتبه با رییس وقت مجلس خواهان صدور اعتبارنامه برای میرزا منصورخان می‌شود(سند شماره 2).

 

 

مسأله اعتبارنامه میرزامنصور در جلسه شعبه سوم به ریاست شیخ ابراهیم زنجانی بررسی شد و پس از رد شکایت وارده، اعتبارنامه او با اکثریت آرا تایید گردید(سند شماره 3).

 

 

مجلس طی صدور نامه‌ای تأیید اعتبارنامه میرزا منصور را به اطلاع او رسانده است(سند شماره 4).

 

 

بازخوانی سند شماره 1: نامه میرزا منصورخان معدل الدوله شیبانی

23شهر1329

 

 مقام منیع ریاست مجلس مقدس شورای ملی

درخصوص اعتبارنامه این بنده که مدتی است به عقیده مخلص بدون جهت معطل مانده است، جناب آقای شیبانی خاطر شریف را تعهد کرده‌اند مستحضر سازند ومعلوم دارند که بنده درچه زحمتی هستم و به‌کلی درجواب اظهارات اهالی قاین وسیستان بدون تکلیف مانده‌ام .محققاً تصدیق بفرمایید که طول مدت سه چهار ماه برای تعیین قبول یا عدم قبول اعتبارنامه چه اندازه سوءاثر خواهد کرد. فعلاً انتظار دارم اعم از قبول یا غیرقبول  تکلیف بنده را تبیین فرمایید.

 

                                              (  امضاء) شیبانی

 

بازخوانی سند شماره 2: پاسخ شیخ ابراهیم زنجانی به شکواییه میرزا منصور

به عرض می‌رساند بنده هم در باب امر منتخب قائنات و امور راجعه به شعبه متحیرم از بابت اینکه شعبه قدیم مدت‌هاست که مدتش منقضی شده، می‌گویند رسمیت ندارد. شعبه‌ای که آقای ذکاءالملک تعیین نمود، به آن اشکال شده و شعبه دیگری هم تعیین نشده باید رییس محترم معین کنند که رسماً شعبه‌های سابق کارکنند یا شعبه تعیین آقای ذکاءالملک یا خود غایبین را وضع کرده حاضرین شعبه تشکیل دهند، تکلیف معین شود. منتخب قائنات راست گفته است.

ابراهیم زنجانی

 

بازخوانی سند شماره3

به تاریخ یکشنبه شانزده ربیع‌الثانی، شعبه سوم در تحت ریاست آقای شیخ ابراهیم زنجانی تشکیل، درخصوص اعتبارنامه معدل‌الدوله که در شعبه سابق بر صحت آن رای داده شد به واسطه شکایتی که رسیده بود، محتاج به تجدید نظر بود. رسیدگی و تحقیقات به عمل آمد. شکایت به هیچ وجه قابل توجه نشده، مجدداً رای گرفته ، به اکثریت قبول و صحت اعتبارنامه تأیید شد.

ابراهیم زنجانی

چند اسم ناخوانا وامضاء

[ذیل همین سند آمده:]

به اکثریت 46 رای درجلسه سه‌شنبه 18ربیع الثانی 1329تصویب شد

امضاء

 

 

بازخوانی سند شماره4

[متن این نامه در سربرگ مجلس شورای ملی نوشته شده و بالای صفحه که تاریخ آن آمده است]

به تاریخ 19شهرربیع الثانی سنه 1329

 

آقای معدل الدوله

اعتبارنامه جنابعالی درجلسه سه‌شنبه 18شهر ربیع الثانی 1329 با اکثریت تصویب گردید. اطلاعات اظهار داشت که در آتی درمجلس حضور به هم رسانند  

امضاء

 

میرزا منصور

 

شیخ ابراهیم زنجانی

 

مستشار‌الدوله رئیس وقت مجلس شورای ملی

Parameter:304959!model&4732!print -LayoutId:4732 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار