28 ارديبهشت 1398 14:35:36
گزارشی از موزه مجلس به مناسب روز جهانی موزه؛

میراث بیش از یکصد سال فعالیت پارلمانی در ایران در موزه مجلس شورای اسلامی  


هر ساله 28 اردیبهشت ماه روزی منحصر به فرد برای جامعه بین المللی موزه است. در این روز، موزه ها رویدادهای خلاقانه و فعالیت های مربوط به موضوع روز بین المللی موزه را برنامه ریزی می­کنند، با مردم ارتباط برقرار می­کنند و اهمیت نقش موزه ها را به عنوان مؤسساتی که به جامعه و توسعه آن خدمت می کنند، آشکار می سازند.
شعار امسال روز جهانی موزه ها از سوی ایکوم عنوان «موزه ها در جایگاه کانون های فرهنگی آینده سنت»  تعیین شده است.
هدف از روز جهانی موزه (IMD ) این است که آگاهی را در مورد این واقعیت افزایش دهیم که «موزه ها یک ابزار مهم تبادل فرهنگی، غنی سازی فرهنگ ها و توسعه درک متقابل، همکاری و صلح در میان مردم است.»
 در طی این روز و یا در طول یک هفته در این تاریخ، رویدادها و فعالیت هایی برای جشن روز جهانی موزه در سراسر جهان برگزار می شود سال گذشته، بیش از 37000 موزه در این رویداد  و در حدود 158 کشور و منطقه شرکت کردند.

 

موزه مجلس شورای اسلامی نیز این روز مهم را تبریک گفته و از کلیه علاقمندان جهت دیدار از این موزه دعوت به عمل می آورد. چرا که میراث بیش از یکصد سال فعالیت پارلمانی در ایران، اکنون در مجموعه کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی، گردآوری شده است.

مروری بر اسناد، تصاویر، آثار و اشیاء مربوط به مجلس که بخشی از آنها در موزه مجلس به نمایش درآمده، تصویر روشنی از فراز و فرود عملکرد مجلس در گذر زمان ارائه می­دهد و می‌تواند نسل جدید جامعه را با گذشتة خود در ابعاد قانونگذاری آشنا نماید.

 

موزۀ مجلس شورای اسلامی،  هم اکنون در میدان بهارستان و ضلع غربی عمارت تاریخی مجلس، در سه طبقه در معرض دیدار علاقه­‌مندان قرار گرفته­است.

 

پیشینۀ بنای عمارت تاریخی مجلس، به سال 1257 هجری شمسی، به عنوان کاخ مسکونی میرزاحسین خان سپهسالار، صدراعظم ناصرالدین­ شاه­ قاجار­ می‌­رسد. سازندگان بنا میرزا مهدی خان شقاقی (ممتحن الدّوله) و معمار قمی بوده­‌اند.

 

این بنا در سال 1285 شمسی،‌ پس از صدور فرمان مشروطیّت از سوی مظفّرالدین­ شاه قاجار، برای استقرار مجلس شورای ملی، مورد استفاده قرارگرفت .

 

در حال حاضر، موزه، دربرگیرنده نمایشگاه ‎‌های دائمی زیر است:

 

نمایشگاه آثار و یادمان­های تاریخی مجلس
این نمایشگاه که در سالن­ های ورودی و مرکزی طبقة همکف قرار دارد، تصاویر، اسناد و مجموعة آثار و اشیاء به جای مانده از تاریخ مشروطه و مجلس را بر روی دیوارها و ویترین‌ها به نمایش می‌گذارد.

 

 نمایشگاه اسناد و تصاویر نمایندگان
این نمایشگاه در راهرو­های طبقات همکف و اوّل موزه، نمایشگر تصاویر جمعی از نمایندگان دوره‌های مختلف مجالس شورای ملی و اسلامی و برخی از آثار اسنادی مانند اعتبار­نامه­های وکلای مردم است.

 

نمایشگاه رجال تاریخی و هدایا
چهرۀ شخصیت‌های سیاسی، رهبران مشروطه و رؤسای مجلس شورای ملی در قالب تابلوهای نقاشی و نیز برگزیده‌ای از هدایای ملل، در ویترین‌های این تالار، خودنمایی می‌کند .

 

نمایشگاه آثار هنری
آثار نقاشی استاد کمال‌الملک و شاگردانش، دیوارهای این نمایشگاه را زینت داده و مجموعة نفیس هنر اسلامی با آثاری از دورة صفویه تا قاجار، اعم از خوش­نویسی، نگارگری و آثار لاکی، در ویترین‌های این نمایشگاه قرار گرفته است.

 

نمایشگاه فرش
در این نمایشگاه، تعدادی از فرش­های تاریخی و نفیس موجود در میان مجموعة آثار و اشیاء موزه، در معرض دید میهمانان موزه قرار گرفته است.

 

صحن تاریخی مجلس شورای ملی

این صحن که متشکّل از جایگاه هیأت رئیسه، نمایندگان، مقامات، تماشاگران و خبرنگاران است، با تزئینات فاخر معماری داخلی اعم از گچ‌بری­ها ، منبّت­کاری­ها، ‌لوسترها و درب و پنجره‌های قدیمی واقع در طبقة اول بنا، صحنه‌های تاریخی اتفاق افتاده در جلسات 24 دورة مجلس شورای ملی را در ذهن بینندگان تداعی می‌کند.

 

نمایشگاه سیر تحولات تاریخی مجلس

این بخش از موزه که در طبقۀ زیرین ساختمان واقع شده و دارای معماری سنتی ایرانی- اسلامی با بکارگیری آجرکاری­های زیباست و در گذشته به عنوان حمام، مورد استفادۀ عموم بوده است، سیر تحول تاریخی نهضت مشروطه و ادوار مجلس را، با بهره‌گیری از تندیس شخصیت‌های تاریخی، سند، عکس و فیلم در پیش روی دیدارکنندگان موزه قرار می‌دهد.

 

Parameter:304179!model&4732!print -LayoutId:4732 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار