11 تير 1398 15:47:00
اثر هفته

ماشین چاپ سیلندری اتوماتیک  


 

نام شیء: ماشین چاپ سیلندری

موضوع رده: چاپگر

تولید کننده: هایدلبرگ، آلمان

تاریخ :  1955 میلادی

ابعاد: طول 335، عرض 160، ارتفاع 180 سانتی متر

اندازه چاپ:  cm  77×57

 

از جمله دستگاههای برجای مانده از چاپخانه مجلس شورای ملی که در گالری ماشینهای چاپ موزه کتابت و چاپ ایران به نمایش درآمده، ماشین چاپ سیلندری اتوماتیک، ساخت کارخانه هایدلبرگ آلمان در سال 1955 است.

حداکثر سرعت چاپ این دستگاه 4600 عدد با ابعاد 77×57  در ساعت است و در واقع بهترین و کاملترین ماشین چاپ با تکنولوژی قدیمی لترپرس (استفاده از حروف و فشار دادن به روی سطح مورد نظر) محسوب می گردد.

در اوایل قرن نوزدهم میلادی (۱۸۱۱) مخترعی به نام فردریک کونیگ توانست دستگاه چاپ را مکانیزه کند و او بود که اولین دستگاه چاپ اتوماتیک سیلندری را ساخت .اولین دستگاه چاپ برجسته­ی سیلندری اتوماتیک هایدلبرگ نیز در سال ۱۹۳۶ میلادی با سرعت چاپ ۳۶۰۰ برگ در ساعت تولید و به بازار عرضه شد.

در ماشین های چاپ سیلندری، سطحی که چاپ توسط آن صورت می گیرد نسبت به سطح غیرچاپی برجسته­تر است و سطح چاپی (کاغذ) نیز به دور سیلندر قرار می­گیرد. لایه ای از مرکب با ضخامت ثابت بر روی فرم(کلیشه) انتقال داده می شود، سپس با تماس و فشار فرم به روی کاغذ یا سطح چاپی، بخشی از این مرکب روی آن منتقل شده و چاپ صورت می گیرد.

با دگرگونی ها و ابداعات تکنولوژیکی جدید و تکامل صنعت چاپ در سالهای اخیر، این روش چاپ تقریباً ازمیان رفته ولی از این دستگاه و این روش همچنان در بعضی از چاپخانه­ها در مواردی خاص و نیز برای برش و ایجاد خط تا در بسته بندی استفاده می­گردد.

 

منبع: موزه کتاب و چاپ ایران

Parameter:304418!model&4732!print -LayoutId:4732 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار