21 بهمن 1398 00:00:00
معرفی گزیده‌ای از گزارش‌های دولتی کتابخانه مجلس (بخش بیست‌و‌هشتم)

جایگاه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی استان‌های کشور  

تهیه و تنظیم: زهرا غلامحسین‌پور (کارشناس اسناد کتابخانه مجلس)


 

واحد گزارش­‌های دولتی کتابخانه مجلس شورای اسلامی، مجموعه­‌ای از گزارش‌­های سازمان­‌ها، وزارت‌خانه­‌ها و نهادهای دولتی را به صورت کارنامه، گزارش عملکرد، تک‌نگاشت، سالنامه و آمار، گزارش کنفرانس­‌ها، قطعنامه‌­ها و سمینارها در اختیار دارد که همه ساله از طرق مختلف نظیر خریداری، اهداء و انتقال از بایگانی راکد مجلس تهیه می‌­کند.

این واحد تلاش دارد تا جدیدترین منابع خود را از طریق وب‌سایت کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی معرفی نموده و در اختیار مخاطبین قرار دهد. بخش‌ پیشین این معرفی‌ها را می‌توانید در بخش بیست و هفتم بخوانید.

 

جایگاه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی استان‌های کشور 1394

 

آمار و اطلاعات به عنوان پیش نیاز تصمیم‌گیری‌ها، سیاست‌گذاری‌ها و برنامه ریزی‌ها از نقش حائز اهمیتی برخوردار می باشد. امروزه استفاده از شاخص‌ها برای بررسی و تحلیل روندها و ارزیابی عملکرد حوزه‌های گوناگون، کانون توجه بسیاری از برنامه ریزان و سیاست گذاران توسعه و برنامه ریزی در سطوح ملی و منطقه ای قرار گرفته است.

مرکز آمار ایران به عنوان تنها مرجع تولید، اعلام و انتشار آمارهای رسمی در کشور همواره در تلاش است تا با انتخاب روش‌های مناسب آماری و بکارگیری توانایی ظرفیت‌های علمی و عملی خود و با همکاری و مشارکت مردم و نهاد‌های دولتی و خصوصی، آمارهایی با کیفیت واقعی، بی طرفانه،‌ مقایسه پذیر و به هنگام را تولید و منتشر کند.

نشریه حاضر مجموعه ای از شاخص‌های مختلف است که بر اساس آنها می توان به آسانی رتبه،‌ سطح برخورداری یا عدم برخورداری هر یک از استان‌های کشور را در شاخص‌های منتخب مشخص کرد؛ از آنجایی که شاخص‌های موجود در نشریه دارای ویژگی‌های اعتبار لازم،‌ قابلیت تعمیم به اجزا، به هنگام بودن،‌ مورد اعتماد بودن، تفسیر پذیری و قابلیت مقایسه هستند،‌ لذا با مدل سازی‌های مختلف می توان نتایج مختلفی در رابطه با مقایسه استان‌ها با یکدیگر یا اهداف توسعه به دست آورد.

این گزارش در 16 فصل تنظیم شده است:

فصل 1- سرزمین و آب و هوا

فصل 2- جمعیت

فصل 3- نیروی انسانی

فصل 4- کشاورزی، جنگلداری و شیلات

فصل 5- معدن

فصل 6- صنعت

فصل 7- آّب و برق

فصل 8- ساختمان و مسکن

فصل 9- بازرگانی و هتلداری

فصل 10- حمل و نقل،‌ انبارداری

فصل 11- امور قضایی

فصل 12- بهزیستی و تامین اجتماعی

فصل 13- آموزش

فصل 14- بهداشت و درمان

فصل 15- بودجه عمومی

فصل 16- شاخص‌های قیمت

جایگاه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی استان‌های کشور 1394، ریاست جمهوری، سازمان برنامه و بودجه، مرکز آمار ایران، تهران: مرکز آمار ایران، دفتر ریاست، روابط عمومی و همکاری‌های بین الملل،‌ 1396.

 

Parameter:305478!model&4732!print -LayoutId:4732 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار