13 آبان 1389 05:12:53

درباره شش کتابخانه تخصصی قم  

مجموعه کتابخانه‌های تخصصی تاریخ اسلام و ایران، ادبیات، علوم قرآن و تفسیر، علوم حدیت، فلسفه و کلام، فقه و حقوق، با حمایت دفتر آیت الله العظمی سیستانی (مد ظله العالی) در قم ایجاد شد. این کتابخانه‌ها به صورت روزآمد، جدیدترین کتاب‌های منتشر شده در هر موضوع را تهیه کرده و در دسترس محققین قرار می‌دهند. سفرهای مختلف مدیران این کتابخانه‌ها برای خرید کتاب از نمایشگاه‌های مختلف کشورهای عربی و غیر عربی نیز با تلاش نماینده آیت الله العظمی سیستانی (مد ظله العالی) جناب حجت الاسلام و المسلمین شهرستانی صورت گرفته است. در این مجموعه حدود سیصد هزار جلد کتاب در کنار مجموعه‌ای از سی دی‌های تخصصی به محققین علوم انسانی ارائه می شود. هر یک از این کتابخانه‌ها به نوبه خود خدمات رایانه‌ای، مجلات ، سی دی های مورد لزوم، پایان نامه‌ها و  مقالات و کتاب را ارائه می دهند.

 


 1 . کتابخانه تخصصی تاریخ اسلام و ایران

این کتابخانه با تکیه بر دو گرایش اسلام و ایران جهت تقویت و فعال کردن بحث‌ها و مطالعات تاریخی در سال 1374  با حدود چهار هزار جلد کتاب افتتاح گردید، اکنون در نیمة سال 1389، 105هزار جلد کتاب فارسی، عربی، لاتین و مجله در این کتابخانه وجود دارد. این کتابخانه در رشته های تاریخ اسلام، تاریخ ایران، تاریخ جهان و تاریخ باستان، دارای منابع غنی می باشد و تنها کتابخانه و بزرگترین کتابخانة تخصصی تاریخ در جهان اسلام است.

مدیر: رسول جعفریان،

 سایت کتابخانه:wwwhistorylib.com               فکس:7742700

 آدرس:خیابان سمیه، خیابان شهید رجایی، کوچه11، پلاک8،  تلفن:7731355 – 0251

 

2. کتابخانه تخصصی تفسیر و علوم قرآن

کار مقدماتی برای تاسیس این کتابخانه از سال 74 شروع شد و آغاز به کار رسمی آن در سال 76 بود. این کتابخانه با هدف جمع آوری کلیه آثار منتشر شده در علوم قرآنی فعالیت خود را آغاز کرد. در این کتابخانه 40 هزار جلد کتاب در 25 هزار عنوان و 3000 جلد پایان‌نامه و نشریه به زبان های مختلف فارسی، عربی، اردو، انگلیسی و سایر زبان ها جمع آوری شده. این کتابخانه تاکنون 5 عنوان کتاب منتشر کرده است. یکی از مهمترین فعالیت‌های این کتابخانه، گردآوری و انتشار مجموع مقالات قرآنی از تمامی نشریات دینی جهان است که در آن، علاوه بر فهرست مقالات قرآنی تا حد امکان اصل مقالات نیز انتشار می یابد.

مدیر: محمدعلی مهدوی راد

آدرس: خیابان شهید فاطمی( دور شهر)، کوچه17، پلاک 2، تلفن: 7738081

 

3 . کتابخانه تخصصی علوم حدیث

این کتابخانه به گردآوری آثار حدیثی در دو بخش مهم شیعه و سنی پرداخته است. کتابخانه علوم حدیث فعالیت خود را از سال 1375 آغاز و به طور رسمی و برای سرویس دهی از سال 1377 تاسیس شد. کتابخانه یاد شده اکنون حاوی بیش از چهل هزار مجلد کتاب حدیثی یا مرتبط به آن به زبان های فارسی، عربی، انگلیسی، اردو، ترکی، روسی، فرانسوی، ایتالیایی و آلمانی  است و به صورت قفسه باز، اما صرفا برای پژوهشگران علوم حدیث، سرویس دهی دارد.

مدیر: محمد مهدی معراجی

آدرس: خیابان سمیه، خیابان شهید رجایی، پلاک: 35، تلفن: 7733025

 

4 . کتابخانه تخصصی فقه و حقوق

در حال حاضر کتابخانه تخصصی فقه و حقوق، دارای حدود 45000 هزار جلد کتاب در 20 هزار عنوان،300 نشریه تخصصی در زمینه فقه و اصول و حقوق، 100 پایان نامه فوق لیسانس و دکتری می باشد.

کتاب‌های این کتابخانه در چهار موضوع اصلی فقه، اصول، رجال و حقوق در رده بندی کنگره قرار دارد. تقریبا نیمی از کتاب‌های این کتابخانه در زمینة حقوق است.

مدیر: مهدی مهریزی

سایت: www.feghlib.com

آدرس: خیابان سمیه، جنب بانک کشاورزی، تلفن: 7733025

 

5 . کتابخانه تخصصی فلسفه و کلام

کتابخانه تخصصی فلسفه و کلام به عنوان تنها کتابخانه تخصصی فلسفه و کلام در حوزه علمیه قم با 30000 هزار جلد کتاب به صورت روزانه پذیرای علاقمندان به علوم عقلی است. این کتابخانه در سال 1380با پنج هزار عنوان کتاب فعالیت خود را آغاز کرده است. بخشی از آثار موجود در این کتابخانه به حوزه اخلاق و عرفان اختصاص دارد.

مدیر: احمد عابدی

آدرس: بلوار امین، روبروی صدا و سیما، تلفن 7732015

 

6 .  کتابخانه تخصصی ادبیا ت

این کتابخانه یکی از بزرگ‌ترین کتابخانه‌های ادبی حوزه علمیه قم با حدود 40000 هزار جلد کتاب به زبان فارسی و عربی بوده و روزانه پذیرای طلاب، اساتید و محققین ادبی است. کتاب‌های این کتابخانه در رده های فنون ادبی، نثر، نظم، زبان شناسی، ادبیات کودک و نوجوان، هنر، فرهنگ عامه و کلیات تفکیک شده است. همچنین در این کتابخانه 32 عنوان نشریه ادبی در اختیار مراجعه کنندگان قرار می گیرد.

مدیر: محمدعلی مهدوی راد

آدرس: خیابان سمیه، جنب بانک کشاورزی، تلفن 7732011

 گزارش از فرشته کوشکی

Parameter:273930!model&4732!print -LayoutId:4732 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار