23 مرداد 1397 09:09:00
نگاهی به جنبش مشروطیت

گفتگوی شبکه 4 با دو تن از آگاهان به تاریخ معاصر ایران  


روز دوشنبه،‌ 22 مرداد 1397، آقای دکتر سعید طاووسی-دکترای تاریخ اسلام از دانشگاه تهران و تهیه‌کننده محتوای تاریخی و مجری گروه فرهنگ و اندیشه شبکه 4  همراه با تیم ضبط و فیلم‌برداری به کتابخانه مجلس شورای اسلامی آمدند.

در گفتگویی که وی با وب‌سایت کتابخانه مجلس داشت بیان کرد که در این گروه برنامه‌ای تحت عنوان «برنامه یادداشت» داریم که مجله‌ای است تصویری در حوزه علوم انسانی با شاخه‌های مختلف آن مانند فلسفه، تاریخ،‌ ادبیات و غیره. هر شب یک گزارش موضوعی در این زمینه‌ها پخش می‌کنیم.

موضوع این مجله تصویری این بار به مناسبت صدور فرمان مشروطیت و پیروزی انقلاب مشروطه در 14 مرداد 1285 گفتگو با دو تن از آگاهان به جنبش مشروطیت بود: مهندس سید محسن مدرسی-نوه شهید مدرس- و دکتر علی ططری-مدیر مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی.

گفتنی است که یکی از وظایف اصلی کتابخانه کتابخانه مجلس شورای اسلامی،‌ حفظ و نگهداری اسناد و مدارک مربوط به جنبش مشروطیت،‌ قانون‌گذاری و مجلس است. لذا بخشی از صحبت‌های آقای ططری در این ارتباط نیز بوده است. 

برای مهندس مدرسی بسیار جالب و احساس‌برانگیز بود که بر صندلی‌ای بنشیند که پدر‌بزرگ او می‌نشست. مهندس محسن مدرسی دارای مدرک کارشناسی ارشد در رشته الکترومیکانیک از دانشگاه اشتوتکارت آلمان در سال 1335 است و در این گفتگو از فعالیت‌های سیاسی شهید مدرس گفت. وی شهید مدرس را به عنوان انسانی که همیشه به دنبال احقاق حق بود و تا آخرین زمان حیات خود هم دست از این رسالت خود برنداشت معرفی کرد. شهید مدرس همیشه سعی داشت که از ضعفاء دفاع کند و تعصب ایرانی، اسلامی و شیعی داشت.

در نهایت از نمایشگاه «مشروطه در گنجینه کتابخانه مجلس» و «موزه مجلس شورای اسلامی» و «تندیس شهید مدرس» بازدید کرد. شهید مدرس در تربیت فرزندان خود و متخلق کردن آن‌ها به اخلاق انسانی و اسلامی سعی بلیغ می‌نمود. او در عین صلابت و استواری در عقائد خود،‌ اهل مذاکره و گفتگو بود. مدرس با رضا‌شاه صحبت و مذاکره می‌کند و می‌گوید اگر دست از حمایت انگلیسی‌ها بردارید،‌ همه حوزه شما را حمایت می‌کند. اما رضا شاه می‌گوید من به انگلیسی‌ها قول داده‌ام و نمی‌توانم آن‌ها را رها کنم. انگلیسی‌ها هم دائماً او را تحت مراقبت و نظر داشتند.

سپس گفتگو با آقای دکتر علی ططری-مدیر مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی با چند پرسش آغاز گردید.

مشروطه چقدر در تاریخ ما مؤثر بوده و اطلاعات و دانستنش برای ما چقدر مهم است؟

این افتخار رو داریم که دومین کشوری در قاره پهناور و کهن هستیم که قانون را نهادینه کردیم و نهاد پارلمان را تاسیس نمودیم. یک‌سویه نباید نگاه کرد. مشروطه وجوه مثبت و منفی زیاد داشت.

مزایا: در ذکر وجوه مثبت آن اینکه برای نخستین بار قانون در کشور مستقرو نهادینه شد.34 دوره قانون‌گذاری تشکیل دادیم. اینها همه از تأثیرات مثبت مشروطه است که باید از آن‌ها به نیکی یاد کرد.

معایب: ما در جامعه بسیار شتاب‌زده عمل کردیم. 112 سال تاریخ زیادی نیست که از مشروطه می‌گذرد. انگلیسی‌ها 803 سال سابقه پارلمان دارند. یعنی از سال 1215میلادی. آن‌ها در این 8 قرن بسیاری از ایرادات و نقایص حوزه قانونگذاری را رفع کرده‌اند. باید صبر کنیم و برای جبران عقب‌ماندگی‌ها عجله بیشتر صدمه می‌زند. از این رو امروزه باید مشروطه و مجلس را مبارک بدانیم و تقویت کنیم. یکی از راه‌های برون‌رفت از مشکلات، تقویت ارکان قانون‌گذاری است. ضرورت دارد این موضوع در اولویت توجه قرار گیرد  که بدون شک فایده و منفعت قوت این حوزه برای منافع ملی بی‌شمار است.

 

 

 

Parameter:300852!model&4732!print -LayoutId:4732 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار