23 مرداد 1397 09:45:00

کامل‌ترین مجموعه اسناد و منابع تعزیه در کتابخانه مجلس  


مصاحبه خبرگزاری تسنیم با آقای علی ططری در مورد مجموعه‌های اهدائی دکتر حسن رهاورد به‌ویژه آخرین مجموعه وی درباره اسناد مربوط به تعزیه

دکتر حسن ره‌آورد نخستین دستیار علمی دهخدا بودند. نخستین کسی که از حدود سال 1317، 1318 همکاری‌شان را با علامه دهخدا آغاز کردند. از سال 87 مطلع شدیم ایشان در قید حیات و مجموعه‌ای از کتب و اسناد را در اختیار دارند که علاقه دارند این مجموعه را در اختیار کتابخانه مجلس قرار بدهند. پس از دریافت اسناد اهدایی ایشان ،یکی از مجموعه‌های اسنادی که در دهه اخیر جمع‌آوری و حتی منتشر شده، مجموعه دکتر حسن ره‌آورد است. 2 مجموعه از آثار اهدائی ره‌آورد که تا کنون منتشر شده است دست‌نوشته‌های فروغی شامل خاطرات فروغی در سن 27 و 28 سالگی و اسناد خود‌نگاشت از مشاهیر ایران که دکتر رهآورد جمع‌آوری کرده بود و با عنوان «ره‌آورد حسن» منتشر کردیم.   

6 مجموعه از دکتر رهآورد به کتابخانه مجلس شورای اسلامی اهداء شده است. بار ششم توسط همسرشان بعد از فوتشان اهداء گردید.

وی در حوزه زنان نزدیک به یک میلیون فیش جمع‌آوری کرده است. مجموعه آخری که توسط همسر‌شان اهداء شده، مجموعه بی‌نظیری است که بخشی از این اسناد،  شامل اسناد تعزیه است. این مجموعه شامل کتاب، پوستر، عکس، نوار کاست، بریده جرائد و غیره است. ما از دوره آل‌بویه آیین‌های سوگواری را بین مردم داشته‌ایم و برای امام حسین عزادری می‌کردیم. این مراسم در ملأ عام و به صورت دسته‌جمعی و با حضور در مجامع برگزار می‌شد. از دوره صفویه شاهد روضه‌خوانی هم هستیم. مدتی بعد، تعزیه که جمعی از هر دو آیین است، پدید می‌آید.

در مجموعه اسناد تعزیه اهدایی خانواده ره‌آورد بیش از 120 نسخه قدیمی تعزیه وجود دارد. همه آنچه یک پژوهشگر برای یک پژوهش نیاز دارد، در این مجموعه وجود دارد. برخی از این کتب در هیچ یک از کتابخانه‌ها وجود ندارد به این ترتیب این مجموعه بی‌نظیر است.

کتابخانه مجلس در زمره معتبر‌ترین کتابخانه‌هایی است که بیشترین منابع در مورد تعزیه را دارد. حدود 500 نسخه خطی در حوزه شبیه‌نامه و تعزیه داریم که فهرستش چاپ شده. این مجموعه که خانواده رهآورد اهداء کرده‌اند مکمل این مجموعه است. سعی داریم این مجموعه سریع‌تر فهرست‌نویسی شود تا در اختیار محققان قرار گیرد. امیدواریم جمع‌آوری این اسناد و مدارک گام بلندی برای پژوهش‌های جدید در حوزه تعزیه باشد.

یکی از منابع تحقیقاتی جالب این مجموعه،‌ پوستر‌ها است که عموماً دهه 40 منتشر می‌شده. یک نمونه از این پوستر‌ها،‌ اشعاری است که در تعزیه‌ها خوانده می‌شده. نمونه‌ای هم از تصاویر مربوط به واقعه عاشورا است.

یکی از تصاویر خیلی زیبای این مجموعه،‌ عکس مراسم شتر قربانی کردن در میدان بهارستان تهران است. واقعه عاشورا پرداخته‌اند یا بُعد نمایش و درام دارند را دکتر رهاورد استخراج کرده است.

بریده جرائد: در هر جا بحث تعزیه بوده در دهه 40 و 50 رهآورد استخراج کرده. رهآورد به هزینه خودش یک مراسم تعزیه با تیم متخصص برگزاری می کند تا پژوهش کامل باشد

ططری در پایان با بیان اینکه معرفی این مجموعه  به سبب تنوع و کثرت منابع و اسناد تحقیق خودیک کارگاه آموزشی برای دانشجویان و پژوهشگران است از برنامه ریزی برای فهرست نویسی و اشاعه این اسناد خبر داد.

مصاحبه‌کننده: خانم شاه‌قلی

یک‌شنبه،‌ 21 مرداد 1397

 

 

دکتر علی ططری-مدیر مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی

Parameter:300853!model&4732!print -LayoutId:4732 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار