1 آبان 1397 08:34:00
گزارشی از بخش اسناد کتابخانه مجلس؛

معرفی گزیده‌ای از اسناد سازمان ملل در کتابخانه مجلس شورای اسلامی (بخش هشتم)  


 

کتابخانۀ مجلس شورای اسلامی به عنوان کتابخانۀ واسپاری سازمان ملل متحد، از ماه مه سال 1948، انتشارات و اسناد این سازمان را دریافت می‌کند و تنها مرکزی در ایران  است که منابع را به سه زبان رسمی انگلیسی، عربی و فرانسه در اختیار دارد.

بخش اسناد سازمان ملل مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی، تلاش می‌کند تا جدیدترین گزارش‌ها و انتشارات سازمان ملل متحد را از طریق وب‌سایت کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی معرفی نموده، در اختیار مخاطبان و پژوهشگران قرار دهد. بخش‌های پیشین این معرفی‌ها را می‌توانید در بخش هفتم بخوانید.

 

گزارش سالیانۀ صندوق بین‌المللی پول 2017:

ارتقاء رشد فراگیر صندوق بین‌المللی پول

 

صندوق بین‌المللی پول، سازمانی جهانی متشکل از 189 کشور عضو است که ارتقای سلامت اقتصاد جهانی را دنبال می‌کند. این سازمان همکاری‌های پولی جهانی، امنیت ثبات مالی، تسهیل تجارت بین‌المللی، اشتغال بالا و رشد اقتصادی پایدار و کاهش فقر در جهان را مورد حمایت قرار می‌دهد.

صندوق بین‌المللی پول بر نظام پولی جهان نظارت می‌کند تا از عملکرد کارآمد آن اطمینان حاصل شود و یکی از اهداف کلیدی آن ارتقای پایداری نرخ تبادل ارز و تسهیل توسعۀ رشد متوازن تجارت جهانی است. مأموریت صندوق بین‌المللی پول به کشورها و شهروندان آنها اجازه می‌دهد تا از یکدیگر کالا و خدمات خریده و به رشد اقتصادی پایدار و ارتقای استانداردهای زندگی دست یابند.

تمام کشورهای عضو این نهاد در هیئت اجرایی آن نمایندگی می‌شوند که این هیئت به بحث دربارۀ تأثیرات ملی، منطقه‌ای و جهانی سیاست‌های اقتصادی کشورها پرداخته و اعطای وام توسط صندوق بین‌المللی پول را تأیید می‌کنند. گزارش سالیانه صندوق بین‌المللی پول، فعالیت‌های هیئت اجرایی، مدیریت و کارکنان این صندوق را طی یک سال مالی از اول ماه مه سال 2016 تا 30 آوریل 2017 ارائه می‌دهد.

 

 

 

در این سال مالی پس از چندین سال رشد نا‌امیدکننده، جنبشی در اقتصاد جهانی دیده شد. کشورهای پیشرفته، بازارهای در حال ظهور و برخی کشورهای در حال توسعه با درآمد کم شاهد رشد صعودی بودند. از همه مهم‌تر، رشد اشتغال به بسیاری از اقتصادهای جهان بازگشته است.

با وجود این اخبار خوب، برخی تردیدها دربارۀ آیندۀ اقتصادی و نظم مالی جهان وجود دارد. نخستین چالش ایجاد پایداری در این رشد و گشایش اقتصادی است. کشورهای عضو صندوق بین‌المللی پول رویکردی دارای سه رکن حمایت پولی، سیاست‌های مالی  در جهت رشد و اصلاحات ساختاری متناسب با شرایط هر کشور را از سال 2016 مورد توجه و تأیید قرار داده‌اند که می‌تواند بهبود ضروری در اقتصاد جهان را در پی داشته باشد.

اما این امر تنها یکی از مسائل مهم و ضروری پیش روست. سال مالی 2016-2017 چالش‌های را مطرح کرد که از زمان بحران مالی اقتصادی جهانی در سال 2008 ظهور پیدا کرده‌اند و نیاز به توجه دارند. نتیجۀ از دست دادن مشاغل و آشفتگی‌های سازمانی در دوران رشد سریع تغییرات اقتصادی، فناوری و اجتماعی، افزایش نگرانی‌ها از رشد نابرابری در جوامع بوده است.

نابرابری تأثیرات منفی خود را برای تمام کشورهای جهان داشته است و لازم است جامعۀ جهانی مجدانه برای رشد قوی‌تر، پایدارتر و فراگیرتر تلاش کند. صندوق بین‌المللی پول تمام تلاش خود را در ایفای نقش برای ایجاد اقتصادی جهانی که به نفع تمام مردم باشد به کار خواهد گرفت و در این راه به ارائۀ مشورت دربارۀ سیاست‌گذاری‌ها، به اشتراک‌گذاری دانش و حمایت مالی از کشورها خواهد پرداخت همچنین یکی از دغدغه‌های این نهاد توجه به کاهش نابرابری جنسیتی است.

متن کامل این گزارش به پیوست، قابل مطالعه است.

 

 

ترجمه و تنظیم: شقایق غنیان (کارشناس اشاعه و اطلاع‌رسانی اسناد شنیداری- دیداری و سازمان ملل کتابخانه مجلس)

مرضیه راغبیان

Parameter:301084!model&4732!print -LayoutId:4732 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار