29 مرداد 1396 12:16:56
مشروح مذاکرات مجلس ملى، دوره ‏16

جلسه: 204 صورت مشروح مذاکرات مجلس روز یکشنبه 26 آبان ماه 1330  

فهرست مطالب:

1 - تصویب صورت مجلس‏

2 - بیانات آقاى رئیس دایر به ابراز تأسف از فوت آقاى تدین و ختم جلسه به پاس احترام آن مرحوم و روز وفات مرحوم مدرس - تعیین جلسه‌ی بعد.


مشروح مذاکرات مجلس ملى، دوره ‏16

 

 

جلسه: 204

صورت مشروح مذاکرات مجلس روز یکشنبه 26 آبان ماه 1330

 

فهرست مطالب:

1 - تصویب صورت مجلس‏

2 - بیانات آقاى رئیس دایر به ابراز تأسف از فوت آقاى تدین و ختم جلسه به پاس احترام آن مرحوم و روز وفات مرحوم مدرس - تعیین جلسه‌ی بعد.

 

مجلس ساعت ده و بیست دقیقه صبح به ریاست آقاى رضا حکمت تشکیل گردید.

1 - تصویب صورت مجلس.

رئیس - اسامى‌غایبین جلسه قبل قرائت مى‌شود

(به شرح زیر قرائت شد)

غایبین با اجازه - آقایان: یوسف شکرایى - غلامرضا فولادوند - ناصرقلى اردلان - محمدعلى مسعودى - طباطبایى - رستم گیو

غایبین بى‌اجازه - آقایان: جواد مسعودى - خسرو قشقایى - محسن طاهرى - تیمورتاش - دکتر شایگان - دکتر مصباح‌زاده - دکتر بقایى - موقر - حسن اکبر - اسلامى‌- محمودى.

دیر آمدگان بى‌اجازه - آقایان: دکتر برال یک ساعت و 30 دقیقه - کهبد - قراگزلو و ابریشم‌کار هر یک یک ساعت.

رئیس - نسبت به صورت مجلس جلسه قبل اعتراضى هست؟ آقاى شوشترى‏

شوشترى - بسم الله الرحمن الرحیم. در صورت مجلس براى فرستاده شدن قانونى که در جلسه قبل راجع به بودجه انتخابات گذشت و براى نظر مشورتى به مجلس سنا فرستاده شد خواندم و در خارج حتى در روزنامه اطلاعات هم نوشته شده بود که براى نظر استصوابى فرستاده شده این را در آنجا در حضور ریاست هم در آن کمیسیون مختلط صحبت کردیم بودجه مجلس و چیزهاى مالى دیگر آنجا موردنظر استصوابى نیست نظر استصوابى باید رعایت بشود فقط نظر مشورتى است خواستم این رعایت بشود که سابقه نشود نظر استصوابى یعنى الزام به رعایت اینها الزام به رعایت نیست از این نظر نزاکت و ادب است (صحیح است)

صفایى - نسب به تبصره استصوابى است‏.

رئیس - نظر شما اگر مربوط به اعتبار انتخابات باشد آن لایحه سه تبصره دارد و دو تبصره که جنبه مالى داشت البته نظر مجلس سنا نسبت به آنها نظر مشورتى است ولى یک تبصره دیگر که در مجلس تصویب شد صورت قانونى دارد و مجلس رأى قطعى داده البته آنها هم باید رأى بدهند.

شوشترى - خیلى متشکرم از این توضیحى که فرمودید.

رئیس - آقاى اسلامى‏

اسلامى‌- بنده را در این صورت جلسات غایب بى‌اجازه نوشته‌اند بنده کسالت داشتم البته تصدیق طبیب را ارائه می‌کنم و چون امروز براى قبل از دستور اسم نوشته‌ام و گویا آقاى رئیس مجلس جلسه را تعطیل می‌فرمایند یک نکته را بنده خواستم اینجا عرض کنم چون ممکن است جلسه تعطیل شود و این دزدهاى گردن کلفت شرکت تلفن دارند یکى یکى فرار مى‌کنند و یکى هم امروز بعد از ظهر می‌خواهد فرار کند و برود شرکت هم ورشکست شده است (چند نفر از نمایندگان - این آقا کیست؟) آقاى یمین اسفندیارى است دولت باید این دزدها را زودتر بگیرد و بدهد دست محاکم بنده اسنادى دارم که می‌ریزم روى همین تریبون (همهمه نمایندگان)

رئیس - این ها چه ربطى به صورت مجلس دارد؟

پناهى - بنشین سر جایت این حرف‌ها را نزن‏.

اسلامى ‌- آقا 22 میلیون تومان پول مردم را خوردند شرکت هم ورشکست شده آقاى پناهى تو چى مى‌گویى (همهمه نمایندگان) (زنگ رئیس - دعوت به سکوت)

رئیس - شما اگر صحبتى دارید به عنوان قبل از دستور بفرمایید این مربوط به صورت مجلس نبود دیگر نظرى نیست؟

مکى - بنده عرایضى دارم.

رئیس - بفرمایید

مکى - بنده هیچ سابقه نداشتم که از طرف مقام ریاست امروز تصمیم گرفته شد که جلسه را تعطیل کنند و چون مجلس تعطیل مى‌شود خواستم توجه مقام ریاست و همچنین مجلس شوراى ملى را جلب کنم که ضمن اعلام تعطیل که مى‌فرمایند چون امشب مصادف است با شب فوت مرحوم سید حسن مدرس و سیزدهمین سالش است (صحیح است) و واقعاً یکى از شهداى بزرگ راه آزادى و مشروطیت است ضمن ابراز تأسفى که نسبت به فقدان مرحوم تدین مى‌فرمایید راجع به ایشان هم یادى بفرمایید.

رئیس - چون براى بنده تکلیف تعیین کردید مجبورم که نکنم (مکى - بنده استدعا مى‌کنم) و الا خودم مى‌خواستم متذکر شوم.

مکى - من یک وکیل هستم و حق دارم این تقاضا را بکنم.

رئیس - من خودم در نظر داشتم‏

2 - بیانات آقاى رئیس دایر به ابراز تأسف از فوت آقاى تدین و ختم جلسه به پاس احترام آن مرحوم و روز وفات مرحوم مدرس - تعیین جلسه‌ی بعد.

رئیس - خاطر محترم آقایان البته از فوت تأسف انگیز آقاى سید محمد تدین اطلاع حاصل کرده است (صحیح است) فقید مزبور از رجال عالم و داراى فضائل و صفات خاص بوده است که فقدان او ضایعه بزرگى براى کشور به شمار می‌رود (صحیح است) مرحوم تدین سه دوره سمت نمایندگى مجلس شوراى ملى را داشته و مدتى هم داراى سمت ریاست مجلس بوده‌اند (صحیح است) به پاس احترام آن مرحوم و به پاس روز وفات مرحوم مدرس رحمت‌الله علیه امروز جلسه را تعطیل مى‌کنیم (صحیح است. صحیح است) جلسه آینده روز پنجشنبه خواهد بود زیرا روز سه‌شنبه هم با اربعین تصادف کرده است آقایانى که تقاضاى نطق قبل از دستور کرده‌اند نوبت‌شان براى روز پنجشنبه محفوظ است (صحیح است)

(مجلس ساعت ده و 30 دقیقه صبح ختم شد)

رئیس مجلس شوراى ملى - رضا حکمت‏

+++

Parameter:294723!model&5137!print -LayoutId:5137 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار(مشروح مذاکرات)