22 آبان 1398 10:44:00
اخبار فرهنگی مجلس؛

کمیته‌ای برای بررسی سرفصل‌های حذف شده از کتب ادبیات تشکیل شود  


 

فریده اولادقباد در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت در واکنش به حذف سرفصل‌هایی از کتاب‌های ادبیات‌فارسی، گفت: سازمان پژوهش و شورای عالی آموزش و پرورش باید کمیته مشترکی را تشکیل دهند و سرفصل‌هایی را که از کتب ادبیات‌ فارسی حذف شده‌ است، مورد بررسی دقیق قرار دهند.

 

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی افزود: مطالب حائز اهمیتی که به هویت ایرانی و اسلامی مربوط است، نباید از کتب درسی ما حذف شود و در صورتی که این مسئله رخ داده باشد، باید این مطالب به کتاب‌های ادبیات بازگردد.

 

وی ادامه داد: البته سازمان پژوهش با همکاری شورای عالی آموزش و پرورش باید در محتوای کتب درسی بازنگری‌های اساسی داشته باشند از این جهت که محتوای کتاب‌ها باید با نیازهای روز دانش‌آموزان منطبق باشد.

 

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی افزود: البته این مسئله باید مورد توجه قرار گیرد که بسیاری از مطالب مندرج در کتب درسی ما حاوی تاریخ باستانی و معاصر کشورمان است و باعث می‌شود که دانش‌آموزان مطالبی را درباره هویت اسلامی و ایرانی بیاموزند و نسبت به آن احساس غرور ملی داشته باشند که نباید از کتب درسی حذف شوند.

 

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با تأکید بر اینکه نباید مطالب ارزشمند مندرج در کتب درسی حذف شود، گفت: دانش‌آموزان از طریق برخی از مطالب کتب درسی، از فرهنگ، آداب، رسوم، ادبیات و مفاخر کشور شناخت کسب می‌کنند که این مطالب نباید از کتب درسی حذف شوند.

 

همچنین سید محمد جواد ابطحی در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت در واکنش به حذف برخی از سرفصل های کتب ادبیات فارسی گفت: در داخل کشور عناصر و ارگان هایی هستند که اهتمام جدی به زبان و ادبیات فارسی ندارند و این در حالی است که در بودجه سنواتی برای ۱۸ دستگاه جهت ترویج زبان و ادبیات فارسی بودجه تعیین شده است.

 

نماینده مردم خمینی شهر در مجلس شورای اسلامی افزود: البته بنده با این مسئله مخالفم و معتقدم که بودجه ترویج زبان و ادبیات فارسی باید یک کاسه شود و متولی آن یک نهاد باشد اما در حال حاضر دستگاه های مختلفی برای ترویج زبان و ادبیات فارسی پول می گیرند اما کاری انجام نمی دهند.

 

آموزش و پرورش باید مهد پرورش زبان و ادبیات فارسی باشد

 

وی ادامه داد: آموزش و پرورش باید مهد پرورش زبان و ادبیات فارسی باشد، اما برخی افراد در این وزارتخانه غنای ادبیات فارسی را از بین برده اند به گونه ای که امروز دانش‌آموزان ما با آثار بزرگانی چون سعدی و حافظ آشنا نیستند.

 

نماینده مردم خمینی شهر در مجلس شورای اسلامی افزود: علت حذف برخی مطالب از کتاب های ادبیات فارسی به سلیقه هایی بازمی گردد که در وزارت آموزش و پرورش حاکم است و همچنین برخی افراد برای سفارش چاپ کتاب و تغییرات کتب پول دریافت می کنند و این فضا رانتی را برای آنان ایجاد کرده که از آن استفاده می کنند.

 

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس تصریح کرد: بسیاری از مطالب مهم از کتاب های ادبیات فارسی حذف شده است و به اعتقاد بنده عده ای به دنبال تضعیف زبان و ادبیات فارسی هستند.

 

ابطحی عنوان کرد: تاکنون کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس جلساتی را در این زمینه برگزار کرده است اما لازم است طرحی را هم در این راستا آماده کرده و دستگاه هایی چون آموزش و پرورش را ملزم کنیم که در تغییر کتب درسی، مواردی را لحاظ کنند.

Parameter:305075!model&4732!print -LayoutId:4732 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار