10 خرداد 1399 12:40:53
معرفی کتاب

کتاب «مشروطه به روایت کسروی» منتشر شد  


 

احمد کسروی (1269 - 1324) مورخ، زبان­شناس، پژوهشگر، روزنامه نگار، حقوق­دان و وکیل دعاوی، در حوزه های گوناگون دارای تألیفات متعدد پژوهشی است.
وی دربارۀ انقلاب مشروطیت صاحب دو اثر سترگ به نام «تاریخ مشروطۀ ایران» و «تاریخ هجده سالۀ آذربایجان» است که از مهم‌ترین مدارک و منابع مربوط به مطالعات مشروطه محسوب می‌شود و همواره مرجع اصلی پژوهشگرانِ این عرصه بوده است.
با وجود این که از بدو انتشار تا کنون، نظرات متفاوتی در موافقت و مخالفت با این دو کتاب ابراز شده است، چاپ‌های متعدد با شمارگان بالا نشانگر توجه فراوان محققین، دانشگاهیان، علاقه­‌تمندانِ تاریخ مشروطه و کتابخوانان به این آثار است.
اقبال عمومی به آثار کسروی دربارۀ مشروطیت، جنبه‌ای کلاسیک به آن­ ها بخشیده و به همین دلیل است که کتابی دربارۀ مشروطه به چاپ نمی‌رسد که ارجاعی از این دو کتاب در آن وجود نداشته باشد. این کتاب­‌ها علاوه بر ایران، در خارج از کشور نیز دارای شهرت است و به زبان‌های عربی و انگلیسی ترجمه شده است.
کتاب حاضر که بر اساس یادداشت‌های کسروی در روزنامۀ پرچم در سال­‌های 1320 و 1321 خورشیدی فراهم آمده، سومین اثر وی دربارۀ مشروطیت است که برای اولین بار در قالب کتاب به چاپ رسیده است.

یادداشت‌های کسروی در روزنامۀ پرچم دربارۀ رجال و حوادث انقلاب مشروطه که ارکان و ساختار کتاب حاضر را تشکیل می‌‌دهد، شامل 6 موضوع است. این موضوعات عبارتند از:

 1- هواخواهان مشروطه

2- بدخواهان مشروطه

3- گروه سوم

4- یک سند تاریخی

5 یک عکس تاریخی

6 از این جا و از آن جا

 این اثر علاوه بر این که خلاصۀ کتاب­‌های «تاریخ مشروطۀ ایران» و «تاریخ هجده سالۀ آذربایجان» است، ادامه و تکملۀ کتاب‌های یاد شده نیز به شمار می­‌آید، زیرا دارای تفاوت‌‌ها، افزوده­‌ها، داوری­‌ها، اظهار نظرات و توضیحاتی است که در آن کتاب‌‌ها نیامده است.

«ثبت وقایع در تاریخ»، «قدردانی از قهرمانان و کوشندگان مشروطه»، «زنده نگه داشتن نام مجاهدان گمنام مشروطه» و «نکوهش بدخواهان و دشمنان مشروطه» از مهم‌ترین دلایل و انگیزه­‌های کسروی در نگارش این یادداشت‌ها بوده است.

اثر حاضر، همچون دو کتاب مشهور کسروی، از جمله اسناد مهم و ارزشمند انقلاب مشروطیت محسوب می‌شود.

کتاب «مشروطه به روایت کسروی« که دارای 201 مدخل در شرح مجاهدان مشهور و گمنام مشروطه، بدخواهان مشروطه و عکس ها و اسناد تاریخی درباره مشروطه است در فروردین سال 1399 به کوشش مهدی نورمحمدی و توسط نشر علم به چاپ رسیده است.

 

 

Parameter:305714!model&4732!print -LayoutId:4732 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار