29 مرداد 1396 13:53:23
مشروح مذاکرات مجلس شورای ملى، دوره ‏17

جلسه : 1 صورت مشروح مذاکرات مجلس روز یکشنبه 7 اردیبهشت ماه 1331  

فهرست مطالب :

1-­ نطق افتتاحیه آقای رئیس

2- اجرای مراسم تحلیف

3- اقتراع شعب شش‌گانه

4- تعیین موقع و دستور جلسه بعد ختم جلسه


بیانات اعلیحضرت همایون محمدرضا شاهنشاه پهلوی

هنگام گشایش هفدهمین دوره مجلس شورای ملی 7 اردیبهشت ماه 1331

 

با استعانت از درگاه خداوند متعال و با کمال مسرت خاطر هفدهمین دوره مجلس شورای ملی را افتتاح می‌نماییم امیدواریم که در طی این دوره قانونگذاری با تشریک مساعی مجلسین و دولت مشکلات عمومی برطرف شده وسایل آسایش مردم فراهم گردد.

روش دولت ما در سیاست خارجی حفظ مناسبات دوستانه و حسنه با تمام کشورها براساس احترام متقابل و پیروی از منشور سازمان ملل متحد و در عین حال تقویت قوای تأمینیه به منظور حفظ استقلال و تمامیت  ارضی کشور خواهد بود و در سیاست داخلی همان طور که کراراً تصریح نموده‌ایم تأمین رفاه مردم و بالا بردن سطح زندگانی افراد مخصوصاً طبقه کشاورزان و کارگران به وسیله اعمال تولیدی و استفاده از منابع طبیعی کشور از آن جمله بهره‌برداری از منابع نفت که صنعت آن در سرتاسر ایران ملی شده است.

برای این که به بحران اقتصادی خاتمه داده شود و کارهای تولیدی و مبادلات بازرگانی رونق گرفته و سرمایه‌های فردی به کار افتد قبل از همه چیز بایستی امنیت قضایی به تمام معنی برای عموم تأمین شود و دستگاه دادگستری خالی از هر نوع شائبه به وظایف قانونی خود عمل نموده با کمال بی‌غرضی و بی‌طرفی بدون ملاحظات سیاسی احقاق حق نموده تبهکاران را به اسرع اوقات به کیفر برساند.

بدون امنیت قضایی زندگانی در جامعه قابل تحمل و امیدبخش نیست و در محیط هرج و مرج و تبعیض هیچ دولتی قادر به انجام وظیفه نخواهد بود و بدون رعایت اصل عدالت اجتماعی و مرتفع ساختن حوایج ضروری عموم طبقات ملت هیچ عملی ثبات و دوام کافی نخواهد داشت.

عدالت اجتماعی مایه قوام و دوام و باعث نظم و آرامش جامعه است.

جا دارد که همه طبقات مخصوصاً اغنیا و توانگران و کارفرمایان اجرای آن را از جان و دل خواستار باشند. به همان نسبتی که اشخاص از جامعه استفاده کرده و مرفه زندگانی می‌کنند به همان نسبت بایستی فداکاری کرده با پرداخت مالیات و اقدامات دیگر در مصارف کشور شرکت نمایند تا طبقات محروم و مستمند و بی‌وسیله بتوانند به آسانی بار زندگانی را به دوش کشیده وسیله معیشت را با داشتن بهداشت و فرهنگ مافی دارا باشند.

تشیید مبانی مذهبی و ترویج شعایر مقدس اسلامی که بهترین سرمش عملی زندگانی اجتماعی ما است در ایجاد نظم و آرامش و امنیت قضایی و حفظ وحدت قومی و جلب اعتماد یکی از مهمترین و مؤثرترین عوامل است یقین است آقایان نمایندگان به این اصل کلی متوجه بوده و در این راه از هیچ اقدامی فروگذار نخواهند نمود

اصلاح قانون انتخابات که نواقص آن محتاج به تذکر نیست و تصویب قوانینی که بنیه اقتصادی کشور را تقویت نموده برای مردم استفاده عملی داشته باشد و بودجه مملکتی را توازن بخشد از اهم مسائل است و انتظار داریم که با حسن‌نیت و همکاری صمیمانه مجلسین به نحو احسن انجام پذیرد.

با استظهار به عنایات پروردگار آرزومندیم که کشور ما از حوادث مصون مانده سعادت ملت ایران از هر حیث تأمین گردد.

+++

مشروح مذاکرات مجلس شورای ملى، دوره ‏17

 

 

جلسه : 1

صورت مشروح مذاکرات مجلس روز یکشنبه 7 اردیبهشت ماه 1331

 

فهرست مطالب :

1-­ نطق افتتاحیه آقای رئیس

2- اجرای مراسم تحلیف

3- اقتراع شعب شش‌گانه

4- تعیین موقع و دستور جلسه بعد ختم جلسه

 

مجلس دو ساعت و پانزده دقیقه قبل از ظهر به ریاست سنی آقای اورنگ و منشى‌گرى چهار نفر آقایان : خسرو قشقایى - نجفى - مهندس غروى - دکتر فاخر تشکیل گردید.

1- نطق افتتاحیه آقای رئیس

رئیس - الطاف و عنایات ایزد عز ذکره را از صمیم دل سپاسگزاریم که دوره هفده تقنینیه با میمنت و مبارکى افتتاح یافته و بیشتر از این حسن اتفاق مسروریم که روز افتتاح مصادف با شب تولد بزرگ‌ترین فداکار اسلام حضرت ابى‌عبدالله (ع) است و از برکات آن وجود مقدس از درگاه خداوندى مسئلت داریم که از روح فداکارى آن بزرگوار به ما نصیبى مرحمت شود و توفیق خدمتگزارى را بیابیم که این دوره را موفق به خدمت شویم تا خاتمه این مجلس با میمنت مبارکى طى شود (نمایندگان - انشاءالله)

2- اجراى مراسم تحلیف

رئیس - اکنون طبق سنت جاریه باید قسم ادا کرد. اجازه بفرمایید که قسم ادا شود.

 (دراین موقع براى اجراى مراسم تحلیف کلام‌الله مجید را به مجلس آورده و عموم حضار با احترام قیام نمودند.)

متن قسمنامه به شرح ذیل به وسیله آقای رئیس جمله جمله قرائت شد و آقایان نمایندگان به همان ترتیب تکرار نمودند)

ما اشخاصى که در ذیل امضا کرده‌ایم خداوند را به شهادت مى‌طلبیم و به قرآن قسم یاد مى‌کنیم مادام که حقوق مجلس و مجلسیان مطابق قانون اساسى محفوظ و مجرى است تکالیفى را که به ما رجوع شده است مهماامکن با کمال راستى و درستى و جد و جهد انجام بدهیم و نسبت به اعلیحضرت شاهنشاه متبوع عادل مفخم خودمان صدیق و راستگو باشیم و به اساس سلطنت و حقوق ملت خیانت ننماییم و هیچ منظورى نداشته باشیم جز فواید و مصالح دولت و ملت ایران.‏

رئیس - حالا اگر آقایان اجازه بفرمایند یک کار بکنیم بهتر است چون این مقدار ایستادن آقایان براى احترام قرآن کریم است یکى از آقایان تشریف بیاورند و قسم‌نامه را بیاورند این جا و آقایان یک یک امضا بکنند.

دکتر معظمى - امضا باید در حضور قرآن مجید صورت بگیرد.

رئیس - بسیار خوب پس تشریف می‌آورند پشت تریبون و قسم‌نامه را امضا مى‌فرمایند (آقاى خسرو قشقایى منشى اسامى آقایان را به ترتیب زیر قرائت نموده و هر یک در محل نطق حاضر و قسم‌نامه را امضا نمودند)

آقایان : اورنگ - رفیع - نجفى - دکتر فاخر - مهندس غروى - وکیل‌پور - شاپورى - ناصر ذوالفقارى - معتمد‌دماوندى - اصغرزاده پارسا - على زهرى - نادعلى کریمى - اخگر- احمد فرامرزى - کهبد - دکتر مصباح‌زاده - دکتر فلسفى - ناظرزاده - محمدعلى دادور - ذکایى -  خسرو قشقایى - ملک‌مدنى - هادى مصدقى - دکتر فقیهى شیرازى - فتح‌الله پورسرتیپ (گفته شد - نیستند) محمدعلى منصف - سید باقر جلالى میر اشرافى - قنات‌آبادى - شهاب خسروانى - مراد ریگى - محمد ذوالفقارى - محمد‌حسن امیر‌افشارى - دکتر کیان - عبدالرحمن فرامرزى - افشار صادقى - میر مجید موسوى - سید مهدى ضیا حاج سید جوادى - سید احمد صفایى - دکتر بقایى - سید حسین مکى (گفته شد - نیستند) - آیت‌الله کاشانى (گفته شد - نیستند) - دکتر شایگان - دکتر حسین فاطمى (گفته شد - نیستند) - مهندس حسیبى - یوسف مشار-  مهندس احمد زیرک‌زاده - نریمان - حسینعلى راشد - حائری‌زاده - هدى. نصرالله شادلو - على‌اکبر امامى - اهرى - مهدى شوکتى - محمد‌حسین قشقائى. دکترسید حسن امامى -(گفته شد - نیستند) - دکتر معظمى - احمد حمیدیه - فتحعلى افشار - حسن نبوى - مهندس رضوى - رضا اقبال - دکتر سنجابى - سید جواد خلخالى - دکتر ابوالحسن ملکى - سید عبدالحسین مجتهدى - فخرالدین فرزانه - تولیت - جواد عامرى - ابراهیم میلانى - محمد‌على انگجى - سید مرتضى شبسترى - جواد گنجه - على‌اصغر مدرسى - احمد بهادرى‏.

3- اقتراع شعب شش‌گانه

رئیس- با اجازه آقایان فعلاً شروع مى‌کنیم به تعیین شعب شش‌گانه عده حاضر فعلاً 75 نفر است و هر شعبه‌اى 12 نفر و به شعبه اول و دوم و سوم هر یک یک نفر اضافه مى‌شود. دو نفر از آقایان منشى‌ها بفرمایند براى نظارت (آقایان خسرو قشقایى و مهندس غروى در محل نطق حاضر شده به ترتیب زیر شروع به اقتراع شعب نمودند).

شعبه اول- آقایان : امیر‌افشارى - محمد ذوالفقارى - سید باقر جلالى - حائرى‌زاده - راشد - هدى - رضا رفیع - سید احمد صفایى - مجید موسوى - حاج سید جوادى - اورنگ - شادلو.

شعبه دوم- آقایان شمس قنات‌آبادى - نریمان - امامى اهرى - فتح‌الله پورسرتیپ - دکتر بقایى - على زهرى - دکتر شایگان- مهدى شوکتى - عبدالرحمن فرامرزى - على‌اصغر مدرسى - یوسف مشار و خسرو قشقایى.‏

شعبه سوم- آقایان: احمد اخگر - حسین مکى - حمیدیه - فتحعلى افشار - دکتر فاخر - حسن نبوى - مصدقى - کهبد - افشار‌‌صادقى - احمد بهادرى - دکتر ملکى - جواد گنجه

+++

شعبه چهارم- آقایان: اصغرزاده پارسا - دکتر فقیهى شیرازى - دکتر معظمى - مراد ریگى - ناصر ذوالفقارى - دکتر کیان - میر اشرافى - دکتر سید حسن امامى - ملک‌مدنى - شاپورى - ناظرزاده - سید جواد خلخالى.

شعبه پنجم- آقایان : سید مرتضى شبسترى - منصف - دکتر مصباح‌زاده - مهندس زیرک‌زاده - مهندس حسیبى - محمد‌‌حسین قشقایى - محمد‌على دادور - محمود نجفى - انگجى - سید ابوالقاسم کاشانى - تولیت - ابراهیم میلانى.‏

شعبه ششم - آقایان: دکتر حسین فاطمى - مهندس غروى - جواد عامرى - عبدالحسین مجتهدى - نادعلى کریمى - فرزانه - مهندس رضوى - دکتر فلسفى - دکتر سنجابى - وکیل‌پور - رضا اقبال - معتمد‌دماوندى.

به شعبه اول اضافه مى‌شود: آقاى شهاب خسروانى.‏

شعبه دوم - آقاى احمد فرامرزى.‏

شعبه سوم - آقاى ذکایى.‏

4 - موقع و دستور جلسه آینده - ختم جلسه

رئیس- اگر آقایان اجازه مى‌فرمایید دو مطلب است که باید به عرضتان برسانم مطلب اول نظر به وقتى که تا ظهر باقى است تمنى مى‌شود از آقایان که وقتى سالن مجلس را ترک فرمودید مجلس را ترک نفرمایید در شعب شرف حضور پیدا کرده و هیئت رئیسه هر شعبه را معین و 3 نفر از هر شعبه براى کمیسیون تحقیق انتخاب بفرمایید مطلب دوم نظر به این که امروز افتتاح مجلس است و فردا مصادف با تعطیل است از پس فردا که حساب بفرمایید روز پنجشنبه 18 اردیبهشت 3 ساعت قبل از ظهر مجلس دایر خواهد بود و دستور رسیدگى به اعتبارنامه‌ها است چون مطابق نظام‌نامه ده روز براى رسیدگى به اعتبارنامه‌ها فرصت داریم و چون دیگر کارى نداریم جلسه را ختم مى‌کنیم‏.

 (مجلس یک ساعت و سى و پنج دقیقه به ظهر ختم شد).

رئیس سنى مجلس شوراى ملى - عبدالحسین اورنگ‏.

+++

Parameter:294739!model&5137!print -LayoutId:5137 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار(مشروح مذاکرات)