چهارشنبه ۰۴ مرداد ۱۳۹۶    0:0:0
آخرین بروز رسانی : ۲۳ روز پیش


 
banner defult

تاریخ نظامی ایران سراسر پایداری، دلاوری و جانبازی سربازان و سرداران دلیر و میهن دوستی است که از جان مایه گذاشتند تا این سرزمین جاودان بماند.

در این مسیر در برابر دشمنان قدرتمندی چون پیاده نظام لیدی، سپاهیان یونانی، لژیونهای عظیم رومی، قشون پر شمار زردپوستان آسیای میانه و مغول، عثمانیان، قزاقهای روسی و بالاخره مجهزترین و کارآمدترین ارتش عربی قرار گرفتند تا پرچم استقلال ایران همواره با افتخار در اهتزاز بماند.

کتاب  Iran at war(1500-1988) «ایران در جنگ: ۱۹۸۸-۱۵۰۰» نوشته دکتر کاوه فرخ  به بررسی جنگ های ایران در دوره صفویان، نادرشاه افشار، زندیه، قاجاریان، پهلوی و جنگ ایران و عراق پرداخته است.

نویسنده کتاب، دکتر کاوه فرخ هم اکنون تاریخ ‌دان بخش مطالعات استمراری دانشگاه بریتیش کلمبیا، عضو انجمن جهانی مطالعات بین المللی وابسته به دانشگاه استنفورد، مشاور در مطالعات ایرانی در انجمن مطالعات یونانی-ایرانی، عضو انجمن حفظ خلیج فارس، عضو هیات امنای بنیاد میراث پاسارگاد و مسئول بخش باستان شناسی آن است.

کتاب «ایران در جنگ: ۱۹۸۸-۱۵۰۰» از جایی شروع می‌شود که کتاب قبلی نویسنده، Shadows in the Desert (سایه‌هایی در کویر)، به پایان رسیده بود. کاوه فرخ در کتاب قبلی خود به حمله اعراب و ظهور اسلام در ایران در اواسط قرن هفتم میلادی پرداخته بود و در کتاب جدید خود به جنگ هایی در تاریخ مدرن ایران که بین سال های ۱۵۰۰ تا ۱۹۸۸ رخ داده اند، می پردازد. کتاب از دوره صفویه شروع می شود و وضعیت سیاسی و نظامی ایران را از آن زمان تا انقلاب ایران در سال ۱۹۷۹ بررسی می کند و به ما نشان می دهد که چگونه وضعیت فعلی ایران در جهان متأثر از قرن ها تلاش برای مقابله با هجوم نظامی و دخالت بیگانگانی چون روسیه و بریتانیا است.

فرخ با تحلیل جنگ های مذهبی و غیرمذهبی رخ داده در این مدت به ما نشان می دهد که چگونه ایران از همه طرف (شرق، غرب، جنوب) و در دوره های مختلفی مورد هجوم همسایه هایش قرار گرفته است و این جنگ ها به مرور زمان سبب شده است که از کشورهای همسایه خود دور بیفتد و اعتماد خود را به آن ها از دست بدهد. تحلیل های فرخ از انقلاب اسلامی و جنگ ایران و عراق، اطلاعاتی در مورد پیشینه نظامی ایران در اختیار ما می گذارد که تا به حال مطرح نشده است.

قطعاً مهم ترین بخش این کتاب، بخش پایانی آن است که به جنگ ایران و عراق می پردازد. جنگی که هشت سال به طول انجامید اما ایران تک و تنها در برابر متجاوزان مقاومت نمود. با گزارش ماه به ماه و گاهی حتی روزانه از جنگ، فرخ جزئیاتی را شرح می دهد که تا به حال در مورد این جنگ مسکوت مانده بود. او معتقد است که یکی از دلایل عمده این رویداد، اختلاف نظر بین اسلام گراهای ایرانی و ایدئولوژی پان عربیسم بعثی های عراق بوده است و به همین دلیل است که نقطه عطف جنگ را حمله عراق به خوزستان می داند؛ منطقه ای عرب نشین و استراتژیک در کنار خلیج فارس. جمع آوری و طبقه بندی اطلاعات تاریخی حدود ۵ قرن یک کشور کار بسیار دشواری است و به نظر می رسد کاوه فرخ، به خوبی از پس آن برآمده است.

کتاب Iran at war(1500-1988) نوشته دکتر کاوه فرخ  در 480 صفحه، دارای نمایه و به زبان انگلیسی توسط انتشارات Osprey Publishing در سال 2011 چاپ و نشر یافته است که هم اکنون با شماره ثبت 72118 و رده DS273.3. F368I7 2011 در کتابخانه شماره2 ایرانشناسی و اسلام شناسی موجود می باشد.

سعیده ایمانی

کتابخانه شماره2 (ایرانشناسی و اسلام شناسی) مجلس شورای اسلامی

آدرس ایمیل جهت جلوگیری از رباتهای هرزنامه محافظت شده اند، جهت مشاهده آنها شما نیاز به فعال ساختن جاوا اسکریپت دارید