چهارشنبه ۰۷ تیر ۱۳۹۶    0:0:0
آخرین بروز رسانی : ۱۰ روز پیش


 
banner defult

کتاب «آموزه‌ها و آزموده‌ها» تالیف محمود فضیلت شامل شرح و توضیح متون برگزیده‌ از کتاب‌های «قابوس‌نامه» نوشته امیر عنصر المعالی و «سیاست‌نامه» نوشته خواجه نظام الملک طوسی، توسط انتشارات زوار منتشر شد.محمود فضیلت، نویسنده و پژوهشگر با اعلام این خبر گفت: در ابتدای این کتاب، از نویسنده قابوس‌نامه، زندگی و سبک نگارش او گفته شده است و محتوای قابوس‌نامه مورد بررسی قرار گرفته است.

وی افزود: عنوان‌های اصلی این بخش عبارتند از: «درشناختن ایزد تعالی»، «در شناختن حق پدر و مادر»، «در پیشی جستن از سخن‌دانی»، «در یاد کردن پندهای نوشین روان»، «در مهمانی کردن و مهمان شدن»، «در پیری و جوانی»، «در عشق ورزیدن»، «اندر خفتن و آسودن»، «اندر کارزار کردن»، «در آیین دوست گرفتن» ، «درآیین و رسم شاعری» و «در آداب و آیین دبیری و شرط کاتب».

این محقق گفت: در بخش دوم کتاب، به شرح و توضیح گزیده‌ متن‌هایی از «سیاست‌نامه» خواجه نظام‌الملک طوسی پرداخته‌ام و درباره زندگی و سبک نوشتن او مطالبی آورده‌ام.

فضیلت ادامه داد: «اندر احوال مردم و گردش روزگار و مدح غیاث الدین»، «اندر پرسیدن از حال عامل و قاضی و شحنه و شرط سیاست»، «اندر معنی احوال رسولان و ترتیب کار ایشان»، «اندر حق گذاردن خدمتکاران را و بندگان شایسته»، «اندر خروج مزدک و مذهب او»، «در خروج باطنیان» و «در خروج بابک» عنوان متن‌هایی هستند که در این کتاب از «سیاست‌نامه» شرح و تحلیل شده‌اند.

این نویسنده افزود: در پایان  کتاب «آموزه‌ها و آزموده‌ها» هم که حجمی با 312 صفحه دارد، کتاب‌نامه، نام نما و واژه‌نما قرار دارد. این کتاب با شمارگان 1100 نسخه منتشر شده است.