چهارشنبه ۰۷ تیر ۱۳۹۶    0:0:0
آخرین بروز رسانی : ۱۰ روز پیش


 
banner defult

ششمین دفتر از مجموعه‌ی «ارج‌نامه‌»های مرکز پژوهشی میراث مکتوب به نقد و بررسی آثار و جستار‌های متن‌شناسی دکتر ذبیح‌الله صفا اختصاص دارد.

دکتر صفا در شمار نخستین استادان برجسته‌ی ادبیات در دانشگاه تهران و از ادیبان نامدار معاصر ایران است. شهرت عمده‌ی او مرهون «تاریخ ادبیات» مفصلی است که آن را در 8 مجلد تا ابتدای دوران قاجار نوشته است. افزون بر این، وی متون مهمی از باب کهن فارسی را تصحیح کرده و همراه با تعلیقات و توضیحات به چاپ رسانده است.
مختصری از زندگی استاد
ذبیح‌الله صفا شهمیرزادی سال 1290 در شهمیرزاد سمنان به دنیا آمد. تحصیلات ابتدایی و متوسطه را در همان‌جا و بابل گذراند. سپس به تهران آمد و تحصیلات خود را تا درجه‌ دکتری ادامه داد و به استادی دانشکده‌ ادبیات رسید. با نوشتن مقالات ادبی و تاریخی در مجلاتی همچون «مهر»، «ایران امروز» و «تعلیم و تربیت»، استعداد خود را نشان داد. وی مدیریت سال اول مجله‌ی‌ «سخن» و مدیریت سال پنجم و هفتم مجله‌ی‌ «مهر» را نیز برعهده داشت و تأسیس روزنامه‌ی‌ «شباهنگ» نیز از اقدامات اوست. مدتی دبیر کل کمیسیون ملی یونسکو در ایران و زمانی رییس دانشگاه تهران بود. دکتر صفا در سال‌های آخر عمر در شهر لوبک (آلمان) می‌زیست و در سال 1378 در همان ‌جا درگذشت.
از جمله آثار منتشرشده‌ این ادیب و محقق به «تاریخ ادبیات در ایران» (در هشت جلد)، «حماسه‌سرایی در ایران»، «تاریخ علوم عقلی در تمدن اسلامی تا قرن پنجم هجری»، «مزداپرستی در ایران قدیم»، ترجمه و تصحیح «اسرارالتوحید»، تصحیح «دیوان عبدالواسع جبلی»، «جشن‌نامه‌ ابن سینا»، «آیین سخن در معانی بیان»، «تربیت معلمین روستایی»، ترجمه‌ی‌ «شاهکارهای ادبیات فارسی» (در چند مجلد)، «فلسفه‌ لایب‌نیتس»، «گنج سخن»، ترجمه‌ی «مرگ سقراط»، «نگهبانان ایران»، «یادنامه‌ خواجه نصیر» و ترجمه‌ی «مادر دیوانه» می‌توان اشاره کرد.
ساختار کتاب
این ارج‌نامه شامل 6 بخش و 2 پیوست است.

بخش اول حاوی گزارش زندگی و وصف آثار متعدد دکتر صفا است.
بخش دوم یاد‌ها و خاطرات مشتمل بر 5 نوشته که همگی به قلم همکاران و دوستان و شاگردان دکتر صفا است و از مجموع آن‌ها می‌توان با خصوصیات و شخصیت وی آشنا شد.
بخش سوم اسناد و تصاویر است. اگر‌چه به علت حضور خانواده‌ی ایشان در خارج دسترسی به همه اسناد و تصاویر ممکن نبود ولی پاره‌ای از تصاویر جدید است.
بخش چهارم به شیوه‌ی تصحیح و ویرایش متون می‌پردازد.
بخش پنجم که مفصل‌ترین و مهمترین بخش کتاب است مشتمل بر مقالات متعدد در نقد و بررسی آثار دکتر صفا تألیف استادان برجسته است.
بخش ششم نیز حاوی دو مقاله‌ی اهدایی است.
کتاب دو پیوست درباره‌ی تاریخ زبان‌های ایرانی و تاریخ جشن‌های ایران است که متضمن سخنرانی‌های دکتر صفا در رادیو ایران در سال‌های نخست تأسیس آن است که به زبان ساده و روشن ادا شده و چاپ آن برای خوانندگان غیر متخصص مفید و قابل استفاده است.
کتاب حاضر 622 صفحه دارد و به تعداد 500 نسخه، به قیمت 15900 تومان، در سال 1390 و به همت سید علی آل داود تهیه و منتشر شده است.
از استادانی چون آل داود که زحمت کشیده‌اند و نیز از مرکز پژوهشی میراث مکتوب و سایر مؤسسات که در راه حفظ و ترویج و شناساندن و تقدیر نویسندگان و پژوهندگان این مرز و بوم و آثارشان تلاش می‌نمایند تشکر می‌شود.
ارج‌نامه‌های دیگر
دیگر ارج‌نامه‌های این مرکز که تاکنون به چاپ رسیده اند، به ترتیب عبارتند از:

  • ارج‌نامه‌ی حبیب یغمایی
  • ارج‌نامه‌ی ملک الشعرای بهار
  • ارج‌نامه‌ی صادق کیا
  • ارج‌نامه‌ی دکتر غلامحسین یوسفی
  • ارج‌نامه‌ی محمد معین


گزارش از مجید سائلی
آدرس ایمیل جهت جلوگیری از رباتهای هرزنامه محافظت شده اند، جهت مشاهده آنها شما نیاز به فعال ساختن جاوا اسکریپت دارید