چهارشنبه ۰۷ تیر ۱۳۹۶    0:0:0
آخرین بروز رسانی : ۱۰ روز پیش


 
banner defult
جلد دوم کتاب «تمامیت ارضی ایران در دوران پهلوی» به قلم م‍ح‍م‍دع‍ل‍ی‌ ب‍ه‍م‍ن‍ی‌ق‍اج‍ار که به جزایر ابوموسی، تنب بزرگ و کوچک اختصاص دارد، منتشر شد.
این پژوهش با استفاده از انبوه اسناد نشان داده که حاکمیت ایران بر جزایر سه‌گانه در جهان عرب و به ویژه در میان مقامات مسوول در حکومت‌های حاشیه جنوبی خلیج فارس امری مسلم و بی شبهه بوده و شخصیت‌های مهم جهان عرب از جمله زمامداران، دولتمردان و مقامات دیپلماتیک کشورهای گوناگون عربی و البته بیش از همه مقامات مسوول در کشورهای حاشیه خلیج فارس بارها به بیانی صریح و مشخص بر حاکمیت ایران بر جزایر سه گانه اذعان داشته‌اند. 

اسناد ساواک منبع اصلی این تحقیق است و شالوده پژوهش بر مبنای این اسناد استوار است. اسنادی که دربرگیرنده واقعیت‌هایی ارزشمند درباره حاکمیت ایران بر جزایر بوده و روایتی مستند از ابعاد گوناگون حق حاکمیت ایران بر جزایر هستند. با کمک حدود چهار هزار سند ساواک که مبنای تدوین کتاب حاضر بوده‌اند ناگفته‌های بسیاری درباره حاکمیت تاریخی ایران بر جزایر بازگو شده‌اند و صدها سند رونمایی شده که مستنداتی محکم از حق حاکمیت ایران بر جزایر را فاش می‌‌کنند. 

پژوهش حاضر افزون بر بررسی تفصیلی از اصول و دلایل حاکمیت تاریخی ایران بر جزایر سه‌گانه به دیدگاه کشورها و حکومت‌های عربی درباره این موضوع و به ویژه نگاه شیخ نشین‌های حاشیه جنوب خلیج فارس نسبت به آن پرداخته و در دسترس پژوهشگران قرار گرفته‌ است.

کتاب «تمامیت ارضی ایران در دوران پهلوی؛ جزایر ابوموسی، تنب بزرگ و کوچک» نشان می‌دهد که شیخ‌نشین‌های جنوب خلیج فارس از قطر و دبی گرفته تا فجیره، عجمان و ام‌القوین و حتی ابوظبی و شارجه و راس‌الخیمه نه ادعایی بر جزایر ایرانی داشتند و نه عنادی با تمامیت ارضی ایران، بلکه در مقاطع گوناگون به حاکمیت ایران بر جزایر اذعان داشته و حتی گاه برخی از آن‌ها صادقانه در راه تداوم و حفظ این حاکمیت کوشا بودند. 

آن‌چه که در برهه‌هایی منجر به طرح ادعاهایی علیه حاکمیت ایران بر جزایر از سوی برخی شیخ نشین‌ها می‌شد، نه انگیزه و اراده طبیعی آن‌ها بلکه اعمال فشار استعمار انگلیس و در پاره‌ای اوقات هم تهدیدات دولت‌های تندرو و افراط‌گرای عرب به ویژه نظام بعثی عراق بود اما هنگامی‌که این اعمال فشارها و تهدیدات کم اثر می‌شد، شیخ نشین‌ها و دولت‌های حاشیه جنوب خلیج فارس نه تنها ادعایی علیه حاکمیت ایران بر جزایر مطرح نمی‌کردند بلکه ضمن اذعان بر حق مالکیت ایران بر جزایر، تلاش می‌کردند تا پیوندهای خود با ایران مستحکم‌تر سازند. 

تصریح شیوخ جنوب خلیج فارس به حاکمیت ایران بر جزایر، نامه رسمی مقامات شارجه به ایران و اذعان این امارت به حاکمیت ایران بر ابوموسی، تقاضاها و پیشنهادهای مکرر راس‌الخیمه برای اعتراف به مالکیت ایران بر جزایر تنب در قبال کمک‌های مالی، پذیرش عملی حاکمیت ایران بر جزایر سه‌گانه به وسیله امارات متحده عربی، همکاری عملی شارجه با حاکمیت مطلق ایران بر سرتاسر ابوموسی، مختومه بودن هرگونه ادعا علیه مالکیت ایران بر جزایر و سرانجام اعمال حاکمیت ایران بر جزایر سه‌گانه و توسعه و سازندگی در این جزایر و به ویژه در ابوموسی از دیگر مواردی هستند که در کتاب به آن‌ها اشاره شده است. 

جلد دوم «تمامیت ارضی ایران در دوران پهلوی» به قلم م‍ح‍م‍دع‍ل‍ی ب‍ه‍م‍ن‍ی‌ق‍اج‍ار در 448صفحه، شمارگان یک‌هزار و 500 نسخه و بهای 16 هزار تومان به همت موسسه مطالعات و پژوهش‌های سیاسی منتشر شده و در اختیار محققان و علاقه‌مندان به مطالعه تحولات تاریخ معاصر ایران قرار گرفته است.

ایبنا